На Львівщині відтворили давні весільні обряди

Традиційне весілля з усіма старовинними звичаями бузецького краю відсвяткували на території ресторану-музею «Петрова садиба» у селищі Красне. Просто під відкритим небом театралізоване дійство зібрало десятки працівників галузі культури та громадськості. Тут аматорські колективи відтворили етнічні весільні обряди нашого лелечого краю.

Весілля було як справжнє: з музикою, танцями, весільними калачами з медом і щедрим весільним столом. Наречені одружувались в українському традиційному стилі. Спочатку  молодий та молода пройшлися весільною ходою, а потім молодій шили вінок, одягали молодого.

Працівники галузі культури Буського району накрили біля хати справжній весільний стіл, де було все: ковбаса, калачі, салати, всіляка випічка. За столом лунали давні весільні пісні та привітання молодятам, а згодом – і танці.

Які старовинні тематичні пісні ми почули! Які різнобарвні і різноманітні вишиванки та костюми побачили! Без перебільшення: усі поринули головою, душею і серцем в ті автентичні багатовікові обряди, які показували наші аматори! Всі нюанси сватання, плетіння вінку для нареченої, заплітання коси нареченій, благословення батьків, самого весілля були до дрібниць відображені в інсценованій виставі. Малеча із роззявленими ротами, спостерігали за виставою. Поважні мешканці району задоволено вдивлялись у дійство, порівнюючи його, напевно, зі своїм досвідом «справжнього» весілля…

Всі, хто побував на бузецькому весіллі могли побачити, якими щирими і справжніми  є аматори із сіл нашого району. Саме вони бережуть народні традиції, і  в цих колективах беруть участь як діти, так і дорослі. Серед аматорських виступів  Бущини  яскраво показали себе народний ансамбль пісні та музики «Перевесло» (смт.Олесько, кер.Є.Гнатюк), хореографічний колектив «Плеяда» (смт.Красне, кер.Мар’яна Журавська), Зразкова хореографічна студія «Арніка» (кер.А.Діяк) та аматорський театральний колектив «Свічадо» Буського РНД.

«Таке етнічне бузецьке весілля працівниками галузі культури Бущини проводиться не вперше, – розповідає керівник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька. – Понад 9 років тому, саме тут також відбувався подібний захід. До сьогоднішнього свята ми готувались близько двох років, багато продумували нюансів, розглядали різні ідеї та багато проводили репетиції. У сьогоднішній весільній інсталяції було задіяно близько 30 осіб. Це – директори Народних домів району і працівники галузі культури (це рахуючи лише дорослих), а ще мали виступи танцювальних колективів».

Весільну браму для заходу зробила місцева художниця Ліля Андреєва, хвойні листочки для прикрашення привіз директор Гутисько-Тур’янського Народного Дому. Директори Народних домів Бущини також для весільного столу напекли пляцки, маківники та підготували страви.

Найбільше долучилась до організації заходу – автор сценарію, художній керівник, методист Буського РНД Оксана Шквір та методист музичного жанру Ірина Калиновська, а також кожен із працівників галузі культури, що був задіяний у підготовці та проведенні заходу. За це їм заступник голови Буської РДА Тетяна Сай у своєму виступі подякувала і наголосила, що своїм мистецьким талантом вони передають особливий колорит та етнічну самобутність нашого краю.

Начальник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька відзначила, що у дійстві були задіяні не лише працівники культури, але й симпатики її, учасники художньої самодіяльності.

Провідний методист музичного жанру Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно- освітньої роботи Назарій Любінець був дуже радий побувати на сьогоднішньому святі і побачити, як на Бущині досі бережуть і відтворюють давні весільні обряди.

Роман МАТВІЮК

НОВИНИ РАЙОНІВ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бориславського району

новини Бродівського району

новини Буського району

новини Бородянського району

новини Дрогобицького району

новини Жидачівського району

новини Жовківського району

новини Золочівського району

новини Кам'янка-Бузького району

новини Миколаївського району

новини Мостиського району

новини Моршина

новини Новороздільського району

новини Перемишлянського району

новини Пустомитівського району

новини Радехівського району

новини Самбірського району

новини Сколівського району

новини Сокальського району

новини Старосамбірського району

новини Стрийського району

новини Трускавця

новини Турківського району

новини Червоноградського району

новини Яворівського району